Ks. Roman Skwiercz: Nota o autorze

Wojciech Kiedrowski

Ks. Roman Skwiercz: Nota o autorze

Ks. Roman Skwiercz urodził się 1 stycznia1955 roku w Pucku, w rodzinie Willibalda i Agnieszki z d. Bieszke. Miał sześcioro rodzeństwa. W latach 1975-79 studiował na Uniwersytecie Gdańskim pedagogikę szkolną.. W 1979 r. został nauczycielem we wsi Łankiejmy w woj. olsztyńskim. W latach 1980-81 odbył służbę wojskową (Morąg, Stargard Szczeciński, Gdańsk), a w latach 1981-88 uczył w Szkole Podstawowej w Straszynie k/Gdańska.. W 1988 roku wstępuje do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymuje 22 maja1993 roku w Gdańsku, w Bazylice Mariackiej. Zostaje wikariuszem w Gdyni-Oksywiu, potem w Żelistrzewie, a od kilku lat jest kapłanem w Gdańsku-Morenie.

W latach 1983–87 bierze udział w dorocznych konkursach „Rodny Mowë” w Chmielnie, gdzie trzykrotnie jest uznany za najlepszego recytatora w kategorii dorosłych (1985, 1986, 1987).

Jeszcze większe laury zdobywa podczas Turnieju Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia we Wielu, gdzie w roku 1984, 1987, 1989, 1992 oraz w 2002 zdobywa nagrodę główną im. Hieronima Derdowskiego czyli w kategorii opowieści własnego autorstwa, a w 1985, 1988,1990, 1992 i 2000 zostaje laureatem także nagrody im. Józefa Bruskiego (interpretacja utworów znanych z publikacji).

Dzisiaj ks. Roman Skwiercz jest powszechnie uznawany za najwybitniejszego współczesnego gawędziarza Kaszub. W uznaniu jego własnej twórczości redakcja „Pomeranii” przyznaje mu Nagrodę Literacką Wróblewskiego (1990) oraz Skrę Ormuzdową (2001). Jest też obecnie niewątpliwie najwybitniejszym felietonistą tworzącym w języku kaszubskim. Napisał kilka opowiadań. Zadebiutował w 1986 roku w „Pomeranii” opowieścią „Post na odpusce“ i na jej łamach ukazują się w kolejnych latach wszystkie gawędy, które były nagradzane nagrodą Derdowskkiego we Wielu. Felietony kaszubskie pisał też w „Twoim Wyborze“ a „Dziennik Bałtycki“ zamieścił obok paru humoresek, w kilku odcinkach, duży utwór „Starkowizna”.

W 1993 roku ukazują się nakładem wydawnictwa „Arkun” dwie publikacje zwarte: „Trzôsk. Zbiór szpôsów“ i „Post na odpusce. Trzë opowiesce“. Wspólnie z Józefem Roszmanem jest autorem gadek nagranych na dwóch kasetach (1997), pierwsza wydana przez „Tatczeznę”, druga – przez firmę Marta TV&FILM z Łodzi Wł. Piotra Zarębskiego. Jednak natychmiastowe pojawianie się nagrań pirackich we wszystkich zakątkach Kaszub spowodowało iż tego rodzaju produkcję musiano zaniechać.

Język utworów literackich i felietonów Romana Skwiercza jest niesłychanie bogaty, wyrazisty, gdzie trzeba – jędrny i dosadny. Kaszubszczyznę wyniósł z domu, mówi iż „wyssał ją z mlekiem matki”, ale też doskonalił we własnym zakresie przez kontakt z literaturą kaszubską. Był pod wpływem utworów Alojzego Budzisza i Aleksandra Labudy a
szczególny wpływ wywarł na niego pisarz Jan Drzeżdżon.

Nie można też nie wspomnieć wieloletniego uczestnictwa Romana Skwiercza w Spływach Kajakowych „Śladami Remusa“. Bierze w nich udział od początku (1986), początkowo jako lektor codziennej dawki powieści „Żëcé i przigodë Remusa” A. Majkowskiego, a po 1993 roku także jako kapelan odprawiający msze św. z liturgią słowa w języku kaszubskim. Na spływach tych narodziła się niejedna opowieść i miało miejsce niejedno wydarzenie, które później zainspirowało autora niniejszego zbioru felietonów. Na spływach z ks. Romanem zrósł się też pseudonim: Remus. Remus też podpisywał felietony drukowane w cyklu „Widzy mie so, że…” w „Pomeranii” w latach 2000-02, ujęte w niniejszym zbiorze.

Felietony te, i tematyką, i bogactwem języka, i dowcipem, od początku nie miały wartości jedynie doraźnej. „Oficyna Czec” nie mogła ich nie zauważyć. Stąd to wydanie, ważne w felietonistyce kaszubskiej.

Овај унос је објављен под Аутори / Autorzy / Autorowie / Autoren / Authors. Забележите сталну везу.