Zainteresowanie Kaszubami zaczęło rosnąć w połowie XIX wieku, kiedy to działał prekursor kaszubologii Florian Ceynowa. W dużej mierze wzmagają to zainteresowanie również prace znanego w kręgach slawistycznych Aleksandra Fiodorowicza Hilferdinga, oraz (wspomnijmy tylko tych najważniejszych) Karla Gottloba von Antona, Hieronima Derdowskiego, Leona Biskupskiego, Friedricha Lorentza i Stefana Ramułta. Nasz Projekt postara się zaprezentować ich pracę a także dorobek wszystkich ich następców i kontynuatorów.
W przeszłości „problem kaszubski” znajdował się na orbicie polsko-niemieckich politycznych i kulturowych związków i konfliktów (przede wszystkim ze względu na obecność jednego i drugiego wielkiego narodu w tej części Pomorza bałtyckiego oraz ich stosunek wobec głównego kulturalnego i gospodarczego centrum regionu, jakie stanowił Gdańsk), podczas gdy dziś „rozwiązuje się” go, przede wszystkim, wewnątrz samej wspólnoty kaszubskiej oraz w szeregach jej przyjaciół i zwolenników. Projekt, który jest przed wami, postara się przybliżyć wam w najlepszy możliwy sposób również te problemy, piórem najznamienitszych znawców.
Wreszcie, Projekt stawia sobie również za cel przyczynić się do tworzenia nowych związków pomiędzy narodami słowiańskimi, zwłaszcza pomiędzy Serbami i osobami należącymi do kaszubskiego kręgu kulturowego, proponować nowe informacje o Kaszubach oraz przedstawić te stare, dotąd nieznane. Naszą ambicją jest aby z czasem Projekt Rastko-Kaszuby stał się najważniejszym źródłem informacji o Kaszubach i kaszubskiej ziemi.
Stopka redakcyjna
Kierownik projektu „Rastko-Kaszuby”: Dušan-Vladislav Pažđerski
Rada redakcyjna: prof. dr hab. Jerzy Treder, dr Jan Mordawski, mgr Paweł Szczypta
Oprawa graficzna: Nenad Petrović
Programowanie: Mihailo Stefanović
Przetwarzanie w postać cyfrową materiałów tekstowych i graficznych: D. V. Paždjerski, współpracownicy i darczyńcy materiałów.
Korekta: D. V. Paždjerski, Ewelina Chacia i autorzy, jeżeli nie zostało inaczej zaznaczone.
Produkcja: TIA Janus, Belgrad
Redaktor wykonawczy: Zoran Stefanović
Pierwsza faza Projektu trwała od lipca 2003 do stycznia 2004 roku.
Pierwszą fazę Projektu wspomogli:
Józef Borzyszkowski
Wydawnictwo Czec, Gdańsk
Jarosław Elwart
Eugeniusz Gołąbek
TIA „Janus“
Instytut Kaszubski
Wojciech Kiedrowski
Jan Mordawski
Cezary Obrach-Prondzyński
Centrum Kultury Kaszubskiej „Remus“
Wydawnictwo Region, Gdynia
Paweł Szczypta
Jerzy Treder
Uniwersytet Gdański
autorzy tekstów i ich spadkobiercy.